,,Zjistila jsem, že mám DVOJČE!

13. duben 2009 | 13.22 |

,,Zjistila jsem, že mám

                Dvojče!''

Příběh začal před dvaceti lety v Mexiku, ale zrovna tak se mohl přihodit na Kladně. Tyhle sestry-dvojčata byly hned po narození rozděleny. Dvacet let netušily, že jsou dvě. Pak se náhodou potkaly a zíraly.

Vypadají úplně stejně, mají i stejný úsměv, gesta a chůzi. Jsou tak sladěné, jako by se od sebe nikdy na krok nehnuly. Jenže nedávno se viděly poprvé. Jak je to možné? Dvojčata se narodila v mexickém městě Guadalajara a jako několikatýdenní kojence je adoptovaly dvě různé rodiny. Dívky vyrůstaly v USA pouhých padesát kilometrů od sebe, ale teprve po dvaceti letech na sebe náhodou narazily. ,,Jsem pořád v šoku. Nemůžu uvěřit, že jsme se našly,'' tvrdí Tamara Rabi. ,,Je to osud, že jsme se potkaly,'' dodává Adriana Scott.

,,Tu neduživou nechci.''

Když se dvojčata 20.listopadu 1982 narodila, Adriana vážila tak málo, že si ji nechali v porodnici v inkubátoru. Tamara byla zdravá, a tak mohla jít domů s mámou. Ta nedávno oslavila jednadvacáté narozeniny, byla svobodná, měla už tříletého syna a bála se, že tři děti neuživý. Rozhodla se, že jedno z dvojčat nabídne k dvčadopci. To slabší. V té době ve Spojených státech manželé Peter a Diane Scottovi sháněli dítě k osvojení. Přes organizaci Adoptive Partners Committee, která funguje jako ,,seznamka'' náhradních rodičů a odložených dětí, se dozvěděli o dvoutýdenní Adrianě. Když si pro ni přijeli do Guadalajary, zjistili, že jejich nastávající dcera má identické dvojče. Scottovi zajásali. Místo jednoho dítěte by mohly mít rovnou dvě! Okamžitě projevili zájem i o Tamaru. Další dva týdny obcházeli úřady, vyplňovali doklady a doufali, že si domů odvezou i Adrianinu sestru. Měli však smůlu- biologická matka se rozhodla, že si Tamaru nechá. Scottovi se vrátili do Valley Stream na Long Islandu a začali Adrianu vychovávat jako jedináčka. Tamařina matka ovšem za čtrnáct dní změnila názor a vzdala se i druhé dcery. A právník Juan Ramirez, který adopci zařizoval, se zachoval dost podivně; i když věděl, že Scottovi měli o Tamaru zájem, nabídl holčičku jiné americké rodině. A ani se neobtěžoval Judy a Jitzhakovi Rabiovým sdělit, že jejich nová dcera pochází z dvojčat. Scottovi na Adrianinu sestru nemohli zapomenout. Za rok se vypravili na dovolenou do  Guadalajary a Diane zašla za notářem Ramirezem, aby zjistila, jak se Tamaře vede. Tam ke své hrůze zjistila, že i druhou dívku nakonec adoptovali nějací američané a že žije v New Yorku. Po dlouhém váhání se s manželem rozhodli, že Adrianě její dvojče zatají. Nechtěli, aby se trápila a pátrala po sestře, kterou ani při nejlepší snaze nikdy třeba nenajde. A tak sestry žily každá zvlášť, i když bydlely pár kilometrů od sebe. Obě vyrůstaly jako jeináčci. Tamara chodila do soukromé základní školy na Manhattanu, zatímco Adriana se učila číst a psát ve státní škole na předměstí. Když bylo Adrianě jedenáct, otec jí zemřel na rakovinu plic. Tamaru sice vychovali oba rodiče, ale i její otec později podlehl zhoubnému nádoru. Osud se rozhodl dát je dohromady, když obě nastoupily na vysokou školu.

,,Zdravili mě cizí lidé.''

Adriana se zapsala na Adelphi University na Long Islandu a Tamara si vybrala Hofstra University, vzdálenou od Adelphi jenom osm kilometrů. Studenti z obou škol společně sportovali, flámovali a navzájem se navštěvovali, takže bylo jen otázkou času, kdy se dvojčata potkají. Adriana si nejdřív všimla, že ji přátelsky zdraví lidé, které v životě neviděla. Jiní si ji zkoumavě prohlíželi. Občas ji někdo ze studentů oslovil jako dobrou známou, a když ho ignorovala, tvářil se uraženě. ,,Ani ve snu by mě nenapadlo, co se děje,'' tvrdí Adriana. ,,Prostě jsem si myslela, že lidi z Hofstra University jsou trochu pošahaní.'' Když byla Tamara v prvním ročníku, těsně před jejími dvacetinami zemřel otec na rakovinu slinivky. Místo oslavy narozen letěla tátu pohřbít do jeho rodného Izraele. Vrátila se čtyřiadvacátého listopadu a na koleji vpadla přímo do mejdanu, který pro ni jako překvapení uspořádali spolubydlící. Jeden z hostů s sebou přivedl dvacetiletého studenta Justina. A ten se před pár měsíci seznámil v klubu s Adrianou a chvíli s ní chodil. Justin vstoupil do místnosti, rozhlédl se, uviděl Tamaru a okamžitě k ní zamířil. Úplně automaticky ji považoval za svou bývalou přítelkyni. Hrnul se k ní a chtěl jí pozdravit, jenže v tom mu kamarád oznámil, že ta hezká tmavovlasá dívka se jmenuje Tamara a slaví se její narozeniny. Justin byl v šoku. ,,Hned mi bylo jasné, že ty dvě musí být sestry,'' tvrdí. Nadhodil Tamaře, že zná jednu dívku, která je jí hrozně podobná. Tamara jen pokrčila rameny. Jenže pak Justin dodal, že jeho bývalou přítelkyni také adoptovali v Mexiku a před pár dny oslavila dvacáté narozeniny. To už bylo až moc náhod najednou. ,,Napadlo mě, že ta dívka by musela být moje jednovaječné dvojče, ale to mi přišlo šílené,'' přiznává Tamara. Justin se zachoval jako muž činu; ještě z večírku zavolal Adrianě a oznámil jí, že se právě seznámil s dívkou, která by mohla být její sestra. Adriana od společných přátel získala Tamařinu e-mailovou adresu a přes internet začala zjišťovat, jak moc jsou si podobné. Ukázalo se, že obě měří 161 centimetrů, jsou štíhlé, mají tmavé vlasy, olivovou pleť a narodily se v mexické Guadalajaře.

,,Rozhodla fotografie.''

Adriana bydlela u matky, a když si večer dopisovala se svou záhadnou dvojnicí, máma byla u toho. Zeptaly se Tamary, jak se jmenoval právník, který zařizoval její adopci. Tamara to nevěděla, ale vzpomněla si, že ji rodiče vypátrali přes organizaci Adoptive Partners Committee. ,,Když jsem si tu informaci přečetla, najednou jsem si byla jistá: tohle je má sestra. Panebože, já si píšu se svou sestrou!'' svěřuje se Adriana. ,,Byla jsem šíleně rozčilená, ruce se mi třásly, ale pořád jsem si opakovala, že musím být opatrná. Nechtěla jsem si dělat naděje a pak zjistit, že si ze mně někdo vystřelil.'' Diane Scottová poradila Adrianě, aby se Tamary zeptala na její příjmení. Když se na obrazovce objevilo slovo Rabiová, paní Scottová prohlásila: ,,Můžeš jí věřit. Ta dívka je tvoje dvojče.'' Pak vyklopila celý příběh, který dceři dvacet let tajila. ,,Chvíli trvalo, než jsem se s novou situací srovnala. Na mámu jsem neměla vztek, chápala jsem, pro přede mnou o sestře nikdy nemluvila. Mnohem hroší by bylo, kdyby mi Tamařinu existenci prozradila a já bych propadla zoufalství, že nevím, kde ji mám hledat.'' Mezitím Tamara poprosila Adrianu, aby jí poslala svoji fotku. Když otevřela e-mailovou přílohu, užasle zírala na svou vlastní tvář. ,,Ta holka na snímku vypadala úplně jako já, ale já jsem to být nemohla,'' vybavuje si. ,,Adriana byla vyfotografovaná se sponkami ve vlasech, jaké já jsem nikdy nenosila. Zírala jsem na ten obrázek dlouhé minuty, abych se ujistila, že se mi to jenom nezdá.''

,,Pojily nás dupačky.''

Tamara s Adrianou se hned dohodly, že se o příštím víkendu setkají v místním McDonaldu. 1. prosince 2002 Tamara dorazila na parkoviště před restauraci se dvěma kamarádkami. Pak se objevila Adriana- také s přítelkyní. Když Adriana viděla Tamaru vystupovat z auta, vzrušením jí naskočila husí kůže. ,,Měla jsem šílený strach- bála jsem se, že jí nebudu sympatická, a vůbec jsem si neuměla představit, jak naše setkání proběhne. Když se ke mně blížila, připadala jsem si jako omámená.'' Tamara okamžitě cítila, že ji s Adrianou pojí silné pouto. ,,Ještě jsme na sebe ani nepromluvily a už mi připadalo, že se známe celý život. Byla mi tak strašně podobná- pořád jsem měla pocit, že se dívám sama na sebe.'' Když později dvojčata porovnávala svá alba s fotografiemi, objevila úžasnou shodu okolností: obě v dětství nosila úplně stejnou kombinézu! ,,Šokovalo mě to. Prodávalo se tolik druhů dětského oblečení a my měly stejné,'' tvrdí Tamara.

,,Najdi sedm rozdílů.''

Sestry si začaly pravidelně psát a scházet se a postupně zjišťovaly, že se shodují nejen jejich povahy, ale dokonce i plány a sny. Jako batolata byly tak společenské a tolik se pořebovaly kamarádit s jinými dětmi, že je rodiče zapsali už ve dvou letech do školky. Trápily je i podobné noční můry. ,,Zdá se mi, že jsem v úplné temnotě a slyším příšerný hluk. Najednou rámus ztichne, ale za chvíli ho slyším zas. Tak to jde pořád dokola, dokud se neprobudím,'' tvrdí Tamara. Adriana občas v noci prožívá totéž. Obě sestry začaly chodit v pěti letech na taneční kroužky a tancovaly až do maturity. Podobně se odvíjel i jejich milostný život; obě měly jeden vážný, několikaletý vztah s mužem, jehož jméno začínalo na A, a obě se svým bývalým přítelem dál kamarádí. Jednovaječná dvojčata často prožívají podobný osud. I když jsou po porodu rozdělena, baví je stejné věci, jsou srovnatelně inteligentní, obvykle studují stejný obor, jejich povahy se skoro neliší. Vědci zkoumali osudy dvojčat, jež vyrůstala každé v jiném prostředí a sociální vrstvě, a zjistili, že bez ohledu na výchovu obě děti nakonec žily a uvažovaly úplně stejně. Vysvětlení je jednoduché. Jednovaječná dvojčata mají totožnou genetickou výbavu- jsou jako jeden člověk, obtisknutý přes kopírák. Proto vyhledávájí podobné přátele, tráví dovolenou na podobných místech, čtou podobné knihy. Tamara a Adriana souhlasí. ,,Já miluju čínskou kuchyni, Adriana ji nesnáší. Ona má ráda rajčata a já ne. Víc rozdílů jsme nenašly,'' tvrdí Tamara.

,,Už ji neopustím.''

Dvojčata se teď snaží dohnat ztracený čas. Pár dní po prvním setkání se spolu nechaly vyfotografovat. Adriana udělala ze snímků koláž, zasadila ji do stříbrného rámečku s nápisem Sestry a vystavila si ji doma na prádelníku. Stejné fotky ve stejném rámečku věnovala Tamaře. Nedávno si spolu začly přivydělávat jako tanečnice v popové skupině. ,,Už teď jsme dobré kamarádky a myslím, že se z nás časem stanou nejlepší přítelkyně,'' prohlašuje Tamara. Ani jedna nechce pátrat po biologických rodičích- vyrostly v úplně jiné kultuře a mluví jiným jazykem než jejich vlastní matka, takže by si k ní těžko budovaly vztah. Přesto chtějí vyrazit na dovolenou do Guadalajary, aby viděly, kde se narodily. ,,Protože jsme adoptované, strašně moc pro nás znamená, že jsme našly pokrevní příbuznou,'' vysvětluje Adriana. ,,Mám pocit, že jsem objevila část sebe, která mi celý život scházela. Už nikdy se od Tamary nechci odloučit.''

k

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: ,,Zjistila jsem, že mám DVOJČE! lil atlantis 25. 01. 2013 - 03:56
RE: ,,Zjistila jsem, že mám DVOJČE! arilia 10. 02. 2013 - 10:57