Sigourney Weaver životopis

23. březen 2014 | 12.23 |

Sigourney WeaverSigourney Weaver

Povolání: Herečka / Datum narození: 8.10.1949 v New York City, New York, USA / Znamení: Váhy / Výška: 182 cm / Barva očí: Hnědá


Životopis:   Je dcerou bývalého prezidenta TV společnosti NBC Sylvestera "Pat" Weavera a anglické herečky Elizabeth Inglisové. Navštěvovala prominentní dívčí školu Ethel Walker v Connecticutu a během studií angličtiny na Stanford University se připojila ke kočovnému divadlu, zaměřenému na comedii dell'arte. Tehdy si změnila své křestní jméno na Sigourney podle postavy tetičky jedné z hrdinek románu F. S. Fitzgeralda Velký Gatsby.

Pod vlivem svého židovského původu odjela do Izraele, kde více než rok pracovala v kibucu. Po návratu do USA pokračovala ve vysokoškolských studiích, tentokrát však již zvolila dramatické umění na Yale School of Drama. V roce 1975 zahájila svou profesionální hereckou kariéru jako náhradnice v broadwayské inscenaci Johna Gielguda Věrná manželka. Dlouho působila na mimobroadwayských scénách, kde účinkovala zejména ve hrách svého spolužáka Christophera Duranga Podstata a smysl vesmíru, Titanic a Zpěvohra o Lusitanii.

Upozornila na sebe v roce 1977 v roli ženy kosmonauta ve hře Johna Guareho Marco Polo zpívá sólo, uváděné na jevišti newyorkského Public Theatre Josepha Pappa. Před filmovou kamerou se poprvé mihla jako dívka před kinem, Sigourney Weaverkde hlavní hrdinové (Woody Allen a Diane Keaton) řeší své citové problémy v ironické komedii Annie Hall (režie Woody Allen). Mezinárodní hvězdu z ní rázem učinila úloha neohrožené kosmické průzkumnice Ellen Ripley, která se ve slavném sci-fi thrilleru Vetřelec zachrání jako jediná z posádky kosmické lodi Nostromo, jejíž členové se stali oběťmi neznámého vesmírného tvora.

Tuto postavu, kterou původně odmítly Jane Fonda a Faye Dunaway, vytvořila pak i v dalších třech pokračováních sci-fi hororu o boji s dominantní lidi vraždící mimozemskou bytostí Vetřelci, Vetřelec 3 a Vetřelec: Vzkříšení.

Dva Zlaté glóby jí vynesly dvě role silných a energických, ale povahově zcela protikladných žen: citlivá antropoložka Dian Fossey, zkoumající v africké džungli život goril, v životopisném melodramatu Gorily v mlze; záludná šéfová Katherin Parker, kterou během její nepřítomnosti z důvodu zranění nohy plně nahradí její sympaticky ctižádostivá sekretářka (Melanie Griffith) nejen na vedoucím místě velké makléřské firmy, ale také v milostném poměru s pohledným makléřem (Harrison Ford), v komedii Podnikavá dívka.

Smysl pro komickou nadsázku projevila také mimojiné v duchařských komediích Krotitelé duchů a Krotitelé duchů 2, kde ztělesnila půvabnou Danu Barett, jejíž život nebezpečně ohrožují nadpřirozené živly, které se ona se svými dvěma přáteli (Bill Murray a Dan Aykroyd) snaží zneškodnit. S bohatě nakadeřenými vlasy a upnutá do renesančního kostýmu se objevila jako španělská královna Isabela, u níž nalezne podporu pro své výpravy zarputilý mořeplavec Kryštof Kolumbus (Gérard Depardieu) v historické fresce. 1492: Dobytí ráje.

Přesvědčivý portrét ženy, toužící po pomstě za svá ponížení a utrpení, vykreslila v postavě tragickou  minulostí poznamenané Pauliny Escobar, o jejímž setkání s bývalým mučitelem (Ben Kingsley) vypráví psychologicko-kriminální drama podle hry Ariela Dorfmana Smrt a dívka. Vedle herecké kariéry se angažuje v Nadaci Dian Fossey na ochranu goril.

Na podzim 1995 pobývala v Praze při příležitosti natáčení filmu Sněhurka: Příběh hrůzy, který je moderní variací pohádky bratří Grimmů o Sněhurce a sedmi trpaslících. Od roku 1984 je Sigourney Weaver provdána za divadelního režiséra Jima Simpsona, otce její dcery Charlotte (nar. 1990), pod jehož režijním vedením hrála na divadle v Shakespearově Kupci benátském.

V roce 2001 se objevila v hlavní roli úspěšné komedie Před svatbou ne! (Heartbreakers) jako sňatková podvodnice Angela Nardino.

Poctou jí určitě bylo zahrát si v nejúspěšnějším filmu z roku 2009 Avatar režiséra Jamese Camerona. kde ztvárnila doktorku Grace Augustin, jež měla přístup na Pandoru díky geneticky vytvořenému avataru a mohla tedy zkoumat život na planetě.

Sigourney Weaver..

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře