7 otázek na téma zuby

4. duben 2015 | 09.25 |

Zuby

1. Z čeho jsou zuby?tooth

Část zubu, která je vidět, se nazývá korunka. Ta se skládá ze skloviny, nejtvrdší hmoty v našem těle, a je odolnější než meď. Vnitřní část zubu, zubní dřeň, je složená z dentinu, který se skladbou podobá kostem. Obsahuje hlavně minerály a také bílkoviny a vodu.

2.) Jak se v zubu vytvoří díra?

Za to můžou bakterie v ústní flóře. Když odbourávají z potravy cukr, vylučují kyseliny. Ty rozpouštějí vápník a fosfáty (fosforečnany) v zubech, a tak vzniká díra.

3.) Dá se zbavit zubního kazu?

Americký mikrobiolog geneticky zmutoval streptokoky, což je druh bakterií, který je zodpovědný za tvorbu zubního kazu. Jeho mutace pak při zpracovávání cukru neprodukují kyseliny, ale alkohol. Do budoucna by mohla být nasazována k prevenci zubního kazu.

4.) Kdy rostou první zuby?

Zuby má dokonce i plod, tačínají růst už v šestém týdnu těhotenství. V této době je embryo velké asi jako čočka. Zuby nejdřív zůstávají v dásních a teprve v šesti až dvanácti měsících věku dítěte jsou tak velké, že začnou vystupovat.

5.) Rostou zuby jenom v ústech?

Když se dostanou kmenové buňky, které řídí růst zubů, na špatné místo v těle, mohou zuby růst i mimo ústní dutinu. Brit Stephen Hirst trpěl dlouhých třiatřicet let bolestmi hlavy, až do té doby, než mu lékaři v uchu objevili zub a následně ho odstranili.

6.) Jak dlouhý může být zub?

Rekordní délka je 3,2 centimetru. Tak dlouhý byl zub, který v dubnu 2009 lékaři odstranili Loo Hui Jingovi ze Singapuru. To je skoro třikrát víc, než je normální délka lidského zubu.

7.) Může zub zachránit zrak?

Pro lidi, kteří oslepnou kvůli silnému poškození rohovky, vyrobili lékaři novou čočku právě ze zubu. Při tomto zákroku do oka transplantují tenký plátek zubu, s nímž můžou postižení opět vidět.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře