7 otázek na téma vlasy

5. duben 2015 | 00.53 |

Vlasy

1.) Kdo má nejhustší kštici?hair

Blondýny mívají asi sto padesát tisíc vlasů, brunetky kolem sta tisíc. Nejhůře jsou na tom rusovlásky. Na hlavě mají jen devadesát tisíc vlasových kořínků.

2.) Rozpoznají vlasy chuť?

Několik mikrometrů dlouhé chloupky vyrůstající na sliznicích nosu a plic zachytávají hořčiny. Pokud chloupky na plicích přijdou do styku s nikotinem, začnou celý orgán intenzivněji čistit.

3.) Co všechno vlasy vydrží?

Kdo by chtěl přetrhnout vlas, musel by vyvinout sílu odpovídající tíze šedesáti kilogramů. Vlasy jsou stejně pevné jako ocelová lanka. Koňský ohon či cop tak může udržet až několik tun.

4.) Může vlas prozradit místo bydliště?

Američtí chemici přišli na to, že každé místo zanechává ve vlasech prostřednictvím pitné vody něco jako chemický otisk prstu. Díky tomuto objevu dokáží jednotlivé vlasové ukazatele přiřadit již k třiatřiceti městům.

5.) Přežijí vlasy naši vlastní smrt?

Soudní lékaři se s tímto jevem setkávají dnes a denně. Nosní chloupky žijí déle než tělo, jelikož i nadále rostou. Řasinková výstelka nosní dutiny vykazuje pulz ještě jedenadvacet hodin po smrti.

6.) Poznají vlasy, kdy spíme?

Analýza vlasových folikul na nás prozradí, zda bdíme, či sníme. Jak je něco takového možné? Vědci umí ve folikulách vystopovat aktivitu takzvaného budíkového genu, který řídí fáze spánku a bdělého stavu.

7.) Jak dlouho žije vlas?

Vlasy se mohou dožít v průměru dvou až šesti let. Během této doby vlas povyroste denně o třetinu milimetru. Jakmile jeho růstová fáze pomine, vlas po krátké přestávce vypadne a je nahrazen novým.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře