7 otázek na téma káva

5. duben 2015 | 16.49 |

Káva

1.) Proč káva povzbuzuje?coffee

Kofein obsažený v kávě působí na stejné receptory nervových buněk jako hormon vyčerpání adenosin. Kofein blokuje receptory adenosinu a dokonce ještě podporuje aktivitu nervových buněk. Člověk se vlivem toho cítí svěžejší a soustředěnější.

2.) Existuje povzbuzující kofeinový přípravek?

Nový kofeinový sprej by v budoucnu mohl unaveného člověka probrat účinněji než káva nebo energetické nápoje. Tělo absorbuje povzbuzující prostředek kůží. Množství kofeinu se pak tělem šíří rovnoměrněji a po delší dobu. Tím by šlo předejít efektu náhlého prudkého povzbuzení a následného úbytku energie.

3.) Jaká káva obsahuje nejvíc kofeinu?

Jeden šálek překapávané kávy obsahuje okolo sto patnácti miligramů kofeinu, což je ve srovnání s ostatními druhy kávy nejvíc. Espresso se praží déle. Kdo si dá jeden šálek, dostane do sebe kolem osmdesáti miligramů.

4.) Chrání pára z kávy buňky?

Američtí vědci objevili, že pára z kávy obsahuje tolik antioxidantů jako celé tři pomeranče. Antioxidanty chrání buňky před volnými radikály, což jsou rezidua, která ničí buňky a mohou také vyvolávat nemoci, jako je například Alzheimerova choroba.

5.) Zlepšuje káva dýchání?

Černá káva brání v růstu jednomu druhu bakterií, které způsobují zápach v ústech, až o devadesát procent. Ovšem která látka řídí tento efekt, se zatím nepodařilo zjistit. Jakmile ji vědci odhalí, mohla by se začít vyrábět a přidávat do ústní vody.

6.) Jaká dávka kofeinu je smrtelná?

Dávka obsahující pět až deset gramů kofeinu může vést k životu nebezpečné otravě, ale překročit tuto hraniční hodnotu je nanejvýš obtížná věc. Člověk by musel vypít dvaačtyřicet šálků kávy po sobě.

7.) Dá se káva tankovat?

Britští inženýři vyvinuli auto, které není poháněné benzinem, ale kávou. Auto má kamna, která z lusků kávových bobů, což je odpadní produkt při pražení kávy, získávají oxid uhelnatý a methan. Takzvané Coffee car Mark 2 dosahuje rychlosti sto kilometrů za hodinu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře