Osobnosti mezi zvířaty

3. květen 2015 | 22.11 |

animals

Neuvěřitelná

zvířata se

zázračnými

schopnostmi


hoover

  TULEŇ HOOVER    

     -První mluvící savec

Při procházce v Maine na severovýchodě Spojených států v roce 1971 najde George Swallow a jeho žena Alice osiřelé tulení mládě. Rozhodnou se, že se o něj postarají, a odnesou si ho domů. Brzy má George Swallow pocit, jako by Hoover zkoušel mluvit. Pár si však už nemůže dovolit nákupy ryb pro tuleně, a tak Hoovera přenechá akváriu. Zde neberou tvrzení o mluvícím tuleni vážně, ale čtyřměsíčního mláděte se ujmou.

Ošetřovatelé v akváriu se nestačí divit, když od Hoovera uslyší zcela zřetelně větu, kterou mu neustále opakovali manželé Swallowovi. Jakmile se tuleň snažilseal hoover dostat k rybám, křikli na něj:"Jdi odsud!" Po letech je jeho artikulace natolik dokonalá, že dokáže čistě vyslovit věty: "Ahoj, ty tam." "Jak se máš?" "Jdi pryč." "Jdi dolů." Umí říkat i své jméno. Dodnes existuje několik nahrávek ( https://www.youtube.com/watch?v=prrMaLrkc5U ). Vědec, který Hooverovu řeč zkoumá, nechápe jeho silně bostonský přízvuk. Pak ale potká manžele Swallowovy a vše je jasné. Mluví úplně stejně!


  BĚLUHA NOCNoc beluga

     -Naučí se kytovci mluvit?

Pracovníci národního ústavu pro mořské savce v americkém San Diegu v roce 1984, poslouchají mumlání vycházející z nádrže velryb a delfínů, která zní jako rozhovor dvou lidí někde hodně daleko. Jednoho dne se z nádrže vynoří zmatený potápěč. "Kdo mi řekl, abych vylezl ven?" Nikdo takový pokyn nevydal. Pak si muž uvědomí, že hluboký hlas který několikrát zopakoval slovo "ven", zřejmě patří samci běluhy severní jménem Noc (asi 1976-2007).

Noc je odchycen jako asi roční mládě v roce 1977 a od té doby žije v zajetí. Hlas běluhy je zaznamenáván po několik let. Akustická analýza odhalila, že jsou o několik oktáv nižší než běžné volání velryb. Ostatní kytovci na jeho mumlání v nádrži ani nereagují. Vědci se jednoznačně shodují, že jde o pokus o lidskou řeč. Dokáže prý upravit tlak v nosních dutinách, aby jeho hlas zněl hlubší. Autoři odborné zprávy, která vychází z analýz několika nahrávek, tvrdí, že se Noc naučil řeč od pracovníků ústavu! Nebo mu snad slova něco našeptávalo?beluga Noc


  HAČIKÓhachico

     -Příběh věrného přítele

Hačikó (1923-1935), pes rasy Akita Inu, se narodil na farmě nedaleko japonského města Odate v prefektuře Akita. V roce 1924 se jeho novým pánem stává profesor Hidesaburó Ueno. Pes svého majitele každé ráno vyprovází do práce a večer na něj zase čeká na vlakovém nádraží tokijské čtvrti Shibuya. V květnu roku 1925 profesor náhle umírá a péči o osiřelého psa převezmou jeho příbuzní. Hačikó však neustále utíká a vrací se do domu svého zesnulého pána. Pes nakonec přejde do péče Uenova zahradníka, který jej zná už od útlého věku. Nepřestává však každý večer chodit na nádraží a vyhlížet svého pána. Hačikó umírá v březnu roku 1935, hachiko statuepo dlouhých jedenácti letech marného čekání na jeho návrat. Dodnes na nádraží Shibuya vyhlíží jeho bronzová socha postavená na jeho památku věrného přítele.


  ŠIMPANZ LUCYchimpanzee lucy

     -Je to ještě pořád opice?

Lucy (1964-1987) je samička šimpanze ve vlastnictví Ústavu pro studium primátů v Oklahomě. Profesor a psychoterapeut Maurice K. Temerlin (1924-1988) se svou ženou Jane ji vychovávají, jako by byla malé dítě. Učí ji jíst příborem, oblékat se, listovat časopisy a sedět na židli u jídelního stolu. Lucy se rovnež naučí až 140 základních gest americké znakové řeči, jimiž se dorozumívá.

Když Lucy dospěje, je představena samečkovi šimpanze. Ten ji však vyděsí. Když do Lucyina domu dorazí odborník na primáty Roger S. Fouts (1943), pozdraví jej Lucy lucyobjetím a následně servíruje čaj. O něco později začíná být podrážděná, a tak je umístěna do rehabilitačního centra pro šimpanze v africké Gambii. Tady ale nedokáže s ostatními šimpanzi splynout a upadá do deprese. Znakovou řečí oznamuje, že se cítí zraněná. Lucy za celý život není schopná přijmout šimpanzího samečka, tíhne totiž k lidem. Může za to její výchova, nebo snad byla reinkarnací člověka?


  NEPOTOPITELNÝ SAMsam

     -Přežil tři námořní havárie!

18. května 1941 vyplouvá do akce německá bitevní loď Bismarck. Na její palubě se jako maskot ocitá i černobílý kocour. O devět dnů později je ale Bismarck potopen a z posádky čítající 2200 mužů přežije jen 115 z nich. Kocoura, který se zachránil na plovoucím kusu prkna, z moře vytáhnou námořníci z britského torpédoborce HMS Cossack. Od nich dostává jméno Sam.

Několik dalších měsíců pobývá Sam na lodi Cossack. Pak přichází den, kdy se torpédoborec střetne s německou ponorkou. Při boji je Cossack poškozen. Je 27. října 1941 a Samova další mateřská loď míří ke dnu. Zemře 159 námořníků. Zbytek z nich, včetně Sama, se zachrání na palubě lodě Legion. Nakonec se sam and churchillSam nalodí na palubu britské letadlové lodi Ark Royal. Loď však zasáhne torpédo nepřátelské ponorky. S vyjímkou jediného námořníka se zachrání všichni členové posádky. Sama najde záchranný člun, jak se znovu plaví na dřevěné desce.


  CHER AMIcher ami1

     -Hrdina mezi holuby

Holubice Cher Ami za první světové války zachránila 194 mužů přestože byla těžce zraněna a oslepena. Více než 500 mužů 77. divize uvízne v bitvě v Argone na severovýchodě Francie za nepřátelskou linií. Během prvních dvou dnů většina z nich padne. Zbývají necelé dvě stovky. Jsou ze všech stran obklopeni a jejich vlastní oddíly netuší, kde mají kolegy hledat. Je říjen roku 1918 a jedinou nadějí jsou v této době vycvičení poštovní holubi.

Cher Ami vzlétne, německé pušky se zvednou k nebi a spustí palbu. Holubice je zasažena, ale podaří se jí znovu vzlétnout a doručit zprávu. Za 65 minut pod palbou uletěla 40 kilometrů. Do cíle dorazí celá zakrvácená. Má prostřelenou hruď, přišla fly cher amio jedno oko a noha jí visí jen za šlachu. Vojáci 77. divize jsou zachráněni a Cher Ami nakonec rovněž. Jen nohu se jim nepodaří zachránit, a tak dostane vyřezanou malou protézu. Mohla vědět, že na ní zavisí životy mužů? Nebo byla poslem samotného nebe?

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Komentáře